Články

Kuře za 5 minut

Datum
7. červen, 2020

Kreslení, modelování, a spousta dalších výtvarných her nás napadá jako snadný způsob jak dát prostor dětské kreativitě a šikovnosti. A co takhle animace? Může to vypadat, že je to disciplína přehnaně technická a komplikovaná. Tady si ale ukážeme, jak všechno zvládnout do pěti minut! Animace je fascinující a akční zábava, která je stejně jednoduchá jako třeba skládání origami.

Než bys řekl...

Vyrobit film s propracovaným příběhem a detailní scénou a postavami samozřejmě trvá týdny, možná i měsíce. Můžeme ale začít jednoduše. Deska stolu a jedno plyšové zvířátko. Zamává, překulí se, může se třeba i zahrabat do pískoviště na dvorku. Jen je pak potřeba ho zase najít. Začněte rozpohybováním drobných věcí a hraček. Vyberte si ty které samy stojí a jdou modelovat do různých poloh pro jednotlivé snímky animace.

Ingredience...

Bez trochy techniky to nejde. Na kurzech Filmoviště používáme digitální foťáky, světla a program v počítači. Pro krátkou zkoušku na zahradě ale stačí chytrý telefon. Na AppStore a Google Play je zdarma ke stažení spousta jednoduchých aplikací, které vám s animací pomůžou. Jedna z nich je například Stop Motion Studio.

Nainstalujte aplikaci do telefonu, najděte ji ve svém seznamu a spusťte. Úvodní obrazovka vám nabídne možnost začít nový filmový projekt.

Pak stačí kliknout na "Přidat fotky" v pravém horním rohu a jste připraveni animovat.

Každá fotka kterou přidáte se stává jedním políčkem ve vašem vlastním filmu. Měla by tedy zachytit každou fázi pohybu vašeho hrdiny nebo hrdinky. Kolik snímků trvá otočení hlavy, zvednutí ruky, nebo krok? Čtyři, pět, deset? Záleží na trpělivosti a odhodlání. Více snímků znamená plynulejší pohyb a víc času na obdivování vašeho výtvoru.

Kuře

A tady je krátký film na ukázku popsaného postupu. Kuřecí kotrmelec nám trval 5 minut.

Scéna je zatím úplně prázdná a kuřátko dělá jen jednu věc. Film je ještě němý. To všechno ale můžeme změnit. Nechat postavičku skákat v truhlíku s pažitkou, přidat jí pozadí, nebo další kamarády. I zvuk můžeme vložit docela snadno, ale to už bude námět na další článek.

Chcete si vyzkoušet animaci u nás?

Podívejte se na Seznam kurzů které právě teď nabízíme.